aktualizováno: 24.06.2024 13:36:18

KARLOVARSKÉ DRAČICE            -      HC Energie Karlovy Vary

Historie

 

Lední hokej dívek a žen v Karlových Varech „slepili“ po ukončení činnosti oddílu kopané fotbalistky. Začalo se letní přípravou v květnu 2000. Po prázdninové přestávce se na zimním stadionu sešlo  25 dívek a žen. Činovníci HC Becherovka nevěřili na životaschopnost oddílu ledního hokeje žen v Karlových Varech a dali na přijetí pod křídla klubu zkušební dobu 1 rok. To znamenalo, že veškeré náklady nesla děvčata sama. Byla přijata nabídka úklidu Zimního stadionu po utkáních mužů. Za každý úklid jeden trénink na ledě. Ostatní tréninky na ledě doplatit. Další finance padly za pronájem tělocvičny a náklady za cestovné na přátelská utkání.

Pod vedením trenérské dvojice pana Pavla Holého a Petra Skopala a vedoucího družstva Petra Wadowského se za těchto podmínek začal rodit dívčí hokejový tým, který si později zvolil krátký a výstižný název – Karlovarské Dračice.

První sezónu na ledě děvčata ukončila svým prvním utkáním s Plzní a druhé s Berounem a první vítězství si vychutnali při utkání v Hluboké a Českých Budějovicích.

Před zahájením druhé sezóny došlo k dohodě mezi HC Becherovka a TJ Zimní stadion a družstvo Karlovarských Dračic bylo vzato pod křídla TJ Zimní stadion, ale svou ledovou plochu propůjčuje na zimním stadiónu HC Becherovka resp. HC Energie Karlovy Vary. Tréninky bývají v pátek večer kolem 20 hod a v neděli brzy ráno, obvykle v 6 hod.

Ve druhé a třetí sezóně přibývalo tréninků, přátelských utkání a účastí na turnajích, zvyšovala se sportovní úroveň. Dosažené výsledky v roce 2002/2003 nás utvrdily v rozhodnutí přihlásit družstvo do celostátní soutěže. Tzn. Karlovarské Dračice se tím zařadily jako deváté v Čechách mezi elitu ženského hokeje. Své první utkání v celostátní lize žen okusily čtyři hráčky, protože jim bylo povoleno hostování ve Slávii Praha. Jmenovitě Bauerová, Bogliová, Fričová, Kotrbáčková Ivana. 

Ve své první ligové sezóně ročníku 2003/2004 po rozpačitém začátku družstvo dosáhlo i prvních úspěchů a v konečném pořadí obsadilo osmé místo před Kobrou Praha. První ligovou branku Dračic střelila Barbora Vlachová v utkání s Athenou Děčín. Dalším úspěchem je pozvání jedné členky do širšího reprezentačního výběru České republiky. Hostování ve Slávii Praha bylo prodlouženo Bogliové. Ze Slávie Praha hostovaly Vlčková, Přívratská a Tilšerová. . (20 členek ve věku od 13 do 32 let)

Druhou sezonu v celostátní lize žen ročníku 2004/2005 zahájila děvčata bez Bogliové, která hostovala v Litvínově, ale naopak ze Slávie Praha přišla na hostování Kopecká. Do nadstavbové části nastoupila „oslabena“ o Fričovou, která posílila Litvínov, ale s posilou Liškové ze Slávie Praha. Po těžkém začátku, kdy byl velmi znatelný rozdíl nezralosti nováčka soutěže, se výkonnost družstva zvyšovala a naopak snižoval respekt z ostatních družstev.Ve druhé extraligové sezóně v základní části dosáhlo družstvo dvou výher nad Kobrou Praha a se ziskem 4 bodů obsadilo 8 místo V nadstavbové části dokázalo porazit již i družstvo z Pardubic a soutěž ukončilo na předposledním 8 místě s pouze dvoubodovou ztrátou na 7 místo. Výsledky utkání již s výjimkou jednoho utkání nebyly s dvoucifernou číslicí na kontě Dračic. Na přátelská utkání výběru dívek ČR do 18 let s družstvem Rakouska byla pozvána Jana Fričová.

Před zahájením dalšího ligového ročníku 2005/2006 opustila řady Dračic Bogliová, která si  vynutila přestup do Litvínova. Na hostování ze Slavie Praha zůstala další sezónu Kopecká a Plzeň souhlasila s hostováním Šindelářové, Trampotové a Vaňousové. Po základní části soutěže obsadily Dračice 8 místo z 10 (9 Kobra a 10 Neratovice). V nadstavbové části stejné umístění. Oslavili jsme první svatbu Věry Lexové – Fričové.

Do čtvrté ligové sezony 2006/2007 vstoupily Dračice s hostováním Trampotové a Vaňousové z Plzně. Po základní části obsadilo s 9 body 7 místo. Stou ligovou branku Dračic  střelila Bauerová 30.9.2006 v utkání s Kobrou Praha. Do širšího kádru reprezentace do 18 byly zařazeny Pöpperlová a Hajdová. Druhá jmenovaná byla pozvaná na kvalifikační turnaj na MS 18, a byla u toho, když se tento výběr kvalifikoval na MS do 18,  které se uskutečnilo v lednu 2008 v Calgary..  

Svou pátou ligovou sezonu 2007/2008 (rozdělenou na skupinu A a B) s přehledem vyhrály ve své skupině B základní část bez Jany Fričové, které bylo povoleno hostování do Litvínova. Do Kladna „odešla“ na hostování Radostová. Z  Plzně opět hostovaly Trampotová s Vaňousovou a doplnila je Trsková Eliška.  Na hostování z Pelhřimova dojížděla Jana Vylíčilová. Dvoustou branku Dračic v lize docílila Hajdová dne 13.10.2007 v Neratovicích. V nadstavbové části nevyužily možnost postupu do skupiny A. V jednotlivcích si zachytala Martina Lukešová dvě utkání za reprezentaci a zúčastnila se závěrečného soustředění před MS v Lotyšsku. U zatím největšího úspěchu ženského hokeje na MS dívek do 18 let v Calgary byla Sabina Hajdová, která si dovezla bronzovou medaili.

Před šestou ligovou sezónou 2008/2009 došlo k dohodě s vedením HC Energie Karlovy Vary, která si Dračice vzala pod svá křídla. Současně odešel z funkce trenéra Holý, nahradil ho Jaroslav Kliment. Družstvo posílené přestupem Vylíčilové z Pelhřimova a  hostujícími děvčaty z Kadaně ( Brotánková, Chmelová, Léblová, Nešutová),  Klášterce (Mokrošová, Vavroušková), Teplic (Mašková), Mariánských Lázní (Pecinová), Plzně (Krouparová) a Litvínova (Vitochová), ale bez Jany Fričové (hostování Litvínov) a Radostové (hostování Kladno), se po základní části umístilo na prvním místě. V nadstavbě obsadily nepostupové, čtvrté místo. V jednotlivcích v reprezentaci do 18 let  první utkání za reprezentaci odehrála  Radostová. Lukešová zůstala v širším kádru reprezentace žen. Třístou branku Dračic v lize vstřelila v domácím utkání s Roudnicí dne 28.9.2008 Wadowská.

            Během přípravného období na sedmou ligovou sezonu 2009/2010 přišla zpráva, že děvčata z Kadaně budou nadále hostovat v Litvínově a Pecinová v Plzni. Radostová měla povoleno hostování ještě rok v Kladně, ale po měsíci bylo povoleno hostování za dorostence v Sokolově se střídavým startem za Energii. Přestup byl povolen Vylíčilové do Pardubic, Šebíkové do Benátek se střídavým startem za Dračice, Schildhabelové do Sokolova se střídavým startem společně se Zajacovou za Dračice. Hostování Vitochové z Litvínova bylo prodlouženo o další rok. Mašková z Teplic, Forejtová z Děčína a z Klášterce Mokrošová, Vavroušková  a Růžičková budou dále startovat za Dračice. Dále se provdala a změnila své příjmení Ivana Kotrbáčková na Hessovou. Trenérskou dvojici doplnil Křešimír Schildhabel.

Letní přípravu si  děvčata zpestřují hokejbalem a Jana Fričová dokonce s takovou vervou, že se jako členka HC Horní Bříza stala mistryní ČR a v červnu si z MS v Plzni dovezla bronzovou medaili.  

Na camp širší reprezentace byly pozvány Bauerová, Fričová Jana, Hessová, Hajdová, Kotrbáčková, Lukešová a Wadowská. Čest reprezentovat Českou republika proti Švýcarsku dostala ve dvou utkáních Lukešová.

Do nadstavbové části postoupily Dračice ze druhého místa. Čtyřstou branku docílila při utkání v Roudnici dne 5.9.2009 Šebíková. Konec nadstavbové části zastihl Dračice velice oslabené. Ivana Hessová zahájila intenzivní přípravu na mateřské povinnosti. Pro zranění nedohrály Jana Fričová, Míša Hornová, Zuzka Radostová, Dominika Forejtová. Další hráčky některá utkání vynechala ze studijních nebo pracovních důvodů. Kladem této situace bylo, že dostaly příležitost i začínající hráčky.  I přes toto oslabení Dračice nepostoupily do skupiny A přímo, ale později se ukázalo, že čtvrté místo zajistilo, při přihlášení dvou nových oddílů - Liberec a Profi CZ Plzeň, příslušnost do skupiny A.    

Základní část sezóny 2010/2011 odehrály Dračice v silnější skupině A. Již po prvních utkáních se do řad optimistů dostavilo vystřízlivění a zjištění, jak velký rozdíl je mezi oběma skupinami. Výkon družstva se postupem času zvyšoval, ale výsledky byly neuspokojivé. Jediné vítězství dosáhly na konci základní části vítězstvím nad Berounskými lvicemi Beroun.

V základní části pomáhala Dračicím Kateřina Bogliová (hostování z Litvínova do 20.10.2010), která také dne v posledním utkání svého hostování dne 16.10.2010 vstřelila v utkání s Pardubicemi 500 branku Dračic v lize žen.  Po základní části odešla, za poněkud podivných okolností, na hostování do Plzně Zuzana Radostová.

 

                                                                       za Karlovarské DRAČICE 

 

Vedoucí družstva Petr Wadowski